KOHA náš nový knihovní systém

19.04.2022

Vážení čtenáři, na začátku dubna naše knihovna přešla na celosvětově rozšířený knihovní systém KOHA, který má nový registrační a výpůjční systém i online katalog. S touto změnou se pojí různé změny, a ty nejzásadnější vám chceme nyní představit:

Čtenáři, kteří uvedli svůj e-mail při registraci, budou 7 dní před koncem výpůjční lhůty upozorněni, že se blíží čas vypůjčené dokumenty, knihy, časopisy i deskové hry vrátit.

  • S novým systémem přichází také nový způsob výpočtu upomínek - bližší informace obdržíte v knihovně.
  • S upomínkami souvisí i změny v prodlužování - výpůjční doba každého dokumentu je 40 dní, a prodloužit jej lze maximálně dvakrát, o 30 dní. Abyste se zcela vyhnuli placení upomínek, stačí knihy vrátit včas nebo si výpůjčky prodloužit v knihovně, telefonicky, e-mailem nebo přes vaše čtenářské konto.
  • Změny se týkají také online katalogu - nový online katalog je dostupný na našem webu www.knihovnaceladna.cz. Webový katalog je modernější pro uživatele a snadnější pro vyhledávání dokumentů, knih, časopisů i deskových her, které máme v naší knihovně. V novém systému zůstává možnost si knihy rezervovat nebo prodlužovat své stávající výpůjčky.
  • Změn dozná i čtenářské konto - změnily se totiž přihlašovací údaje do čtenářského konta. Ty původní již neplatí, nové si vyžádejte osobně v knihovně (HESLO PRO PRVNÍ PŘIHLÁŠENÍ OBDRŽÍTE NA LÍSTEČKU OD KNIHOVNICE NA POŽÁDÁNÍ).
  • Průkazka čtenáře - vzhledem ke zpřísňující se ochraně osobních údajů (GDPR) je nutné, aby každý uživatel - v souladu s knihovním řádem - měl vlastní průkazku čtenáře Věříme, že to budete respektovat, vždyť cena registrace na 1 rok (12 kalendářních měsíců) je pro dospělého čtenáře 40 Kč - což je 10 Kč za čtvrt roku. Nebo také - vyjádřeno jinak - roční registrace v knihovně stojí zhruba stejně jako devítina jedné nové knihy koupené v obchodě.

Vážení uživatelé knihovny, věříme, že všichni dohromady zvládneme přechod na nový knihovnický systém bez velkých problémů a budeme my i vy se zaváděnými novinkami spokojeni.